Atlas Su Tesisatçısı » Atlas Su Tesisatçısı » 0532 704 0065
Atlas Su Tesisatçısı Tıkla Hemen Ara » 0532 704 0065

Petek temizleme – Kalorifer peteği temizliği

Petek temizleme işlemi doğalgaz kalorifer sisteminizin ilk günkü gibi verimli ısıtmasını ve daha az doğalgaz faturası ödemenizi sağlar. 2 senede bir yaptıracağınız ilaçlı petek temizliği sayesinde doğalgaz kalorifer sisteminiz ve kombi sağlıklı çalışır, çok daha uzun ömürlü olur.

Petek temizleme - Kalorifer peteği temizliği

Makineli kombi petek temizliği

Kalorifer radyatörleri içinde dolaşan sabit suyun pisliği ile radyatör malzemesinin oluşturduğu demir oksit yani pasın birleşerek oluşturduğu istenmeyen birikime radyatör çamuru denir. Radyatör tabanında zamanla biriken bu çamur, sıcak suyun petek kanalları arasındaki rahat dolaşımını kısıtlayarak, üzerindeki ısıyı peteğe bırakmasını engellediğinden, ısı verimini olumsuz etkiler. Oluşan bu çamur sadece ekonomik ısınmayı önlemekle de kalmaz. Tesisat yolu ile kombiye ulaşan çamur parçacıkları kombi ve vanalarda çeşitli ciddi arızalara da yol açabilir. Çamurun olumsuz etkisi radyatörün her bölgesinin eşit ısınmaması ve eskiye nazaran daha az ısıtması ile anlaşılabilir. Bu durum radyatör peteğinin elle kontrol edilmesiyle de anlaşılabilir. Radyatör çamurundan tıkanmış radyatörler tam olarak ısınmadığından kombi ısısı daha fazla yükseltilerek kullanılır ve yine de istediğiniz ısınamadığınız halde, bu sebepten doğalgaz faturası da yükselir.

Daha iyi ısınmak için 2 yılda bir petek temizliği yaptırınız

İlaçlı kombi petek temizleme

Radyatör çamur tarafından tıkanmış olduğu düşünülen radyatör petekleri, giriş-çıkış vanaları kapatıldıktan sonra tesisattan ayrılarak petek temizleme makinesine bağlanır. Makine tarafından basınçlı ve ilaçlı sıcak su uygulanan radyatörün içindeki çamur dışarı alınmış olur. Eğer tesisat komple temizlenecek ise petek temizleme makinesi radyatörün çıkarıldığı yerden sisteme bağlanır ve tesisat üzerindeki kombi dahil tüm vanalar, yıkanacak radyatörün vanaları hariç olmak üzere kapatılarak sırasıyla gerçekleştirilir. Bu şekilde tıkanan kanalların temizlenmesi sonucunda sıcak su petekleri terk etmeden önce üstündeki tüm ısıyı bırakacaktır. Kalorifer peteklerinden daha iyi verim alıp güzel ısınmak için iki yılda bir mutlaka petek temizleme yaptırmanızı öneririz.

İki yılda bir mutlaka petek yıkama yaptırınız

Atlas Tesisat sadece makineyle petek temizliği konusunda değil cihazla su kaçağı tespiti ve kameralı robotla tıkanıklık açma  konularında da garantili servis hizmeti vermektedir. Sorunsuz, garantili ve hızlı bir hizmet için lütfen arayınız.