Atlas Su Tesisatçısı » Atlas Su Tesisatçısı » 0532 704 0065
Atlas Su Tesisatçısı Tıkla Hemen Ara » 0532 704 0065

Perlatör nedir? Perlatör ne işe yarar? Atlas Tesisat

Perlatör nedir diye sorunca çoğu kimse bilmeyecek ama aslında herkes onu tanıyor. Aslında herkes onu günde birkaç kere gördüğü halde perlatör olarak bilmiyor. Çoğumuz için onun adı ızgaralı görünümünden dolayı süzgeç! Evet, muslukların ucunda bulunan süzgeç dediğimiz bu parçanın gerçek adı “perlatör”.

Perlatör nedir? Perlatör ne işe yarar? Atlas Tesisat

Perlatör suyun temizlik gücünü artırır

Bu parçanın süzgeç olarak anılmasının sebebi belki de su musluklarının geçmişteki yapılarıdır. Eskiden su şebekesinden musluğumuza kadar gelen ufak taş, kum ot ve hatta böceklerin elimize veya bardağımıza çıkışını engellemek için, süzgeç olarak kullanılmış olabilir. Günümüzde ise su musluklarının adı su bataryası olduğu gibi ucundaki süzgeç olarak bildiğimiz bu parçanın da yapısı değişti ama adı aynı kaldı. Bu ufak parçanın günümüzdeki görevi artık çok farklı.

Modern çağın su bataryalarının çalışma mantığı artık çok farklı. Modern bataryaların içinde çok hassas ve uzun ömürlü seramik kartuş var ki içine yabancı madde kaçmaması gerekiyor. İşte bu işlem bataryanın girişlerine takılan küçük süzgeçlerle (filtreler) yapılıyor. Peki bataryanın ucunda hala takılı olan süzgeç! pardon perlatör artık ne iş yapıyor?

Dedik ya, süzgecin görevi değişti adı perlatör oldu. Perlatör denen bu küçücük parçacık günümüzde suyu köpürtüp bembeyaz pamuk gibi yaparken temizleme gücünü artırarak su tasarrufu sağlıyor. Kısaca daha iyi temizlenirken daha az ödüyorsunuz. İlginç değil mi?

Konuyu daha iyi anlamak için bazı ufak bilgileri hatırlatmamız gerekiyor. Önce su nasıl beyaz görünür bunu anlayalım. Su durgunsa içine giren ışık belli bir açıyla kırılıp içinden geçer ve gider. Bu durgun suyu bir mikserle çırptığımızda bünyesinde sıkışıp kalam hava kabarcıkları sayesinde artık üzerine düşen ışık geri yansıdığından su beyaz görünecektir. Bu olaya en güzel örnek vapurların iskeleden kalkarken pervanelerinin oluşturduğu beyaz görünümlü deniz suyudur.

Perlatör su tasarrufu sağlar

Görüldüğü gibi su havayla karıştırıldığında rengi beyazlaştığı gibi yapısı da hava baloncuklarıyla dolduğundan yoğunluğu azalmış yani pamuk gibi olup hafiflemiştir. Bir anlamda şu ana kadar perlatörün vazifesi sonucu ortaya çıkan suyun nasıl beyaz göründüğünü ve yoğunluğunun nasıl azaldığını anladık diye düşünüyorum. Peki yoğunluk düşmesi su tasarrufu sağlayacak da temizleme gücü nasıl artıyor? Bunu da öğrendiğimizde perlatör dersimiz bitmiş olacak.

Deterjanların ve çamaşır makinelerinin olmadığı zamanlarda anneannelerimizin, babaannelerimizin çamaşır yıkama işini nasıl yaptıklarını duymuşsunuzdur. Yıkanacak çamaşırlarını dere kenarında ıslatıp taşlara, ağaç kütüklerine vururlarmış. İşte daha önce anlattıklarımız şimdi iş başında. Islak çamaşırların bir yerlere vurulmasıyla amaçlanan ıslak çamaşırda hava baloncukları oluşturmak. Ne kadar çok baloncuk o kadar çok temizlik, ne kadar ufak baloncuk daha da fazla temizlik peki bu işin sırrı nedir?

Aslında ortada sır yok, sadece fiziksel olayların bir neticesi. Oluşan baloncukların cidarlarında yani kabuklarında yüzey gerilimi çok fazladır ve bu yüzeylere temas eden toz, kir parçacıkları yapışıp kalır ve durulamayla da çamaşırdan uzaklaştırılacaklar. Ve temizlik sağlanmış olacak. Baloncuklar ne kadar küçük çapta ise daha dar yerlere gireceklerinden daha da fazla temizlik sağlanacaktır.

(Kıssadan Hisse)

Köpüğü ince olan temizlik ürünleri daha iyi temizler

O küçücük bünyesiyle perlatör tüm bu işleri bizim için yapar. Ortasından akan suya kenarlarından aldığı havayı karıştırarak suyu köpürtür temizliği artırır, yoğunluğunu azaltırken hacmini artırarak su tasarrufu yapar ve o muhteşem beyaz görünümü ile ortama görsellik katar.