Anadolu Yakası » 0538 915 2050     Avrupa Yakası » 0530 215 5437
Tıkla Hemen Ara  
Avp » 0530 215 5437   And » 0538 915 2050

Petek Temizliği Petek Temizleme

Petek temizliği, yani kalorifer peteği yıkama işlemi yıllar içinde çeşitli nedenlerle tıkanıp verimi düşerek daha az ısıtan ve üstelik daha da fazla yakarak yüksek fatura bedelleri ödeten ısınma sisteminizin ısıl verimini eski durumuna getirmeyi amaçlar. İki yılda bir defa sonbahar mevsiminde yapılacak kalorifer peteği temizliği doğalgaz ısınma sisteminizin verimini artıracak, ömrünü uzatacak ve doğalgaz fatura bedellerini düşürerek cebinize iyi gelecektir.

Petek Temizleme
Önce kalorifer radyatör peteğinin iç yapı izolasyonunun dışından farklı olduğunu hatırlatalım. Peteğin metal cidarları iç taraftan dışı gibi yalıtımlı ve boyalı olmadığından dolayı içeride dolaşan su ile devamlı Petek temizliği, Kalorifer Peteği Yıkama işlemitemas halindedir. Bu nedenle petek içinde sürekli olarak pas oluşumu, pas döküntüleri ve ayrıca kireçlenmeler yaşanır. Petek içinde dolaşan sıcak suyun pisliği ile radyatör malzemesinin oluşturduğu demir oksit yani pasın birleşip oluşturduğu istenmeyen çökeltiye radyatör çamuru denir. Petek tabanında zamanla biriken bu yağlı çamur, sıcak suyun petek kanalları arasında dolaşımını kısıtlayarak sistemin ısı verimini olumsuz etkiler. Kombi ortamdan aldığı doğru olmayan sıcaklık değerlerinden dolayı yanlış ateşleme yaparak gereksiz doğalgaz harcamanıza sebebiyet verir. Sonuç olarak kombi ayarlarını yükseltseniz de asla istediğiniz gibi ısınamazsınız. Oluşan bu kalorifer çamur sadece ekonomik ısınmayı önlemekle de kalmaz, tesisat yolu ile kombiye ulaşan paslı çamur parçacıkları kombinin iç yapısında, sirkülasyon pompasında, suyu ısıtmak için kullanılan eşanjörde, filtrelerde ve vanalarda tıkanmalara veya çeşitli ciddi arızalara da yol açabilir. Petek çamurunun olumsuz etkisi radyatörün her bölgesinin eşit ısınmaması ve eskiye nazaran daha az ısıtması ile anlaşılabilir. Radyatör çamurundan tıkanmış radyatör peteklerinin her bölgesi tam ve eşit olarak ısınmadığından kombi daha fazla açılarak kullanıldığından doğalgaz faturanızda yükselecektir.

Petek temizliği, kalorifer peteği yıkama nasıl yapılır?

Petek temizliği yaptırma zamanının geldiğini hatta daha doğrusu çoktan geçtiğini genellikle artık ilk günkü gibi ısınmadığınızı düşündüğünüz zaman anlayabilirsiniz. Bu durumda elle kontrol ettiğinizde bazı peteklerin eşit ısıtmadığını, üzerlerinde soğuk bölgeler bulunduğunu fark edebilirsiniz. İşte bu petekler tıkanmanın en yoğun olduğu peteklerdir.
Petek çamuru tarafından tıkanmış olduğu düşünülen radyatör, giriş-çıkış vanaları kapatıldıktan sonra tesisattan ayrılarak petek yıkama ve temizleme makinesine bağlanır. Makine tarafından basınçlı temizleyici ve koruyucu kimyasallar katılmış sıcak su uygulanan radyatörün içindeki radyatör çamuru, su sirkülasyonu ile dışarı alınarak petek temizlenmiş olur. Eğer kalorifer tesisatının komple temizlenmesi gerekiyorsa petek temizleme makinesi radyatörün çıkarıldığı yerden tesisata bağlanır ve tesisat üzerindeki kombi dahil tüm vanalar, yıkanacak radyatörün vanaları hariç olmak üzere kapatılarak sırasıyla gerçekleştirilir.

Petek temizleme, kalorifer petek çamuru temizliği

Kalorifer tesisatının ve peteklerin en az iki yılda bir sonbahar aylarında temizlenmesi şiddetle tavsiye edilir. Doğalgaz ısıtma tesisatınız ve üzerindeki tüm radyatör petekleri Temiz İş Su Tesisat firmamız tarafından en gelişmiş petek temizleme makinesi ile özenli şekilde çok kısa sürede, ortalığı pisletmeden temizlenir, ve koruyucu sıvı da eklendikten sonra ilk günkü gibi olurlar. Kombi petek temizliği için Temiz İş Su Tesisat İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında bir telefonla hizmetinizdedir. Detaylı bilgi ve hizmet almak için lütfen arayınız.

Petek temizliği sonucunda daha az öder, daha fazla ısınırsınız.

Petek temizle sonucunda sadece daha verimli ısınmayacaksınız. Temizlik sonucunda her türlü istenmeyen parçacıklardan temizlenmiş doğalgaz kalorifer sisteminiz çok daha sağlıklı çalışacak ve ömrü uzayacaktır. Öncelikle su ve ateşle çalışarak zaten yeteri kadar arıza riski altında olan kombinin ömrü uzayacak ve sık sık verdiğiniz kombi servis ücretlerinden kurtulacaksınız.
Doğalgaz kalorifer sisteminizden çok daha fazla verim almak istiyorsanız, yeni yapılan tesisatlarda mutlaka plastik boru yerine bakır boru tercih ediniz. Eski tesisatlarda ise plastik boru tesisatını ilk fırsatta bakır boru tesisat ile değiştirttiniz. Plastik boruya nazaran biraz maliyetli olmasına rağmen bakır boru tesisatta %20 ye yakın yakıt tasarrufu sizi bekliyor. Üstelik daha ince yapısıyla evinizin dekorasyonuna estetik katkıda bulunarak! Ayrıca klasik radyatör vanalarını termostatik vanalarla değiştirmeniz de yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Bu sayede de odanızın sıcaklığı otomatik olarak ayarlanacağından ne fazla ısınıp bunalacaksınız, ne de üşüyeceksiniz.

Petek temizliği yakıt tasarrufu sağlar.

Levent Petek Temizleme, Kadıköy Petek Temizleme, Maçka Petek Temizleme, Etiler Petek Temizleme.

Ataşehir Petek Temizleme, Maçka Petek Temizleme, Taksim Petek Temizleme, Şişli Petek Temizleme.

Kartal Petek Temizleme, Sarıyer Petek Temizleme, Pendik Petek Temizleme, Etiler Petek Temizleme.

Beykoz Petek Temizleme, Şile Petek Temizleme, Gebze Petek Temizleme, Tuzla Petek Temizleme.

Üsküdar Petek Temizleme, Sancaktepe Petek Temizleme, Ümraniye Petek Temizleme.

Bakırköy Petek Temizleme, Beşiktaş Petek Temizleme, Şişli Petek Temizleme.

Darıca Petek Temizliği, Yakacık Petek Temizliği, Adalar Petek Temizliği.


Bize kalırsa artık su kaçağı tıkanıklık açma, petek temizliği gibi sudan sebeplerle canınızı sıkmayınız!